Slide_page1.jpeg
slide_bazilika_21.jpeg
kalvaria.jpeg
slide_2.jpeg
DJI_0310.jpeg
slide_4.jpeg
Rybna.jpeg
previous arrow
next arrow
Shadow

Kaplnka sv. Anny na Hôrkach

Pôvodná kaplnka sv. Anny bola postavená v rokoch 1918-1920. Kaplnka je postavená na ceste z Rajeckej Lesnej do Ďurčiny, Šuje a Rajca. Je to starobylá cesta, kde sa lúčili s rodnou dedinou všetci tí, čo odchádzali do sveta za prácou i do vojen. Pán kanonik Pavol Šadlák na prosbu vdp. Alexandra Klabníka dal postaviť v roku 1999 novú. Pôvodnná kaplnka stojí uprostred ako oltár. Baldachýn, ktorý je dielom majstrov - drevorezbárov Milana Pekného z Frivaldu a Martina Svrčka z Oškerdy. Projekt vyhotovil Ing. arch. Stanislav Machovčák. Stavbu viedol Ivan Biely. Kríž daroval Zdenko Sedlák z Krasna nad Kysucou.

Na slávnosť Krista Kráľa starú i novú sochu posvätil dňa 21. 11. 1999 apoštolský nuncius arcibiskup Luigi Dossena. Novú sochu sv. Anny priniesol z Ríma vdp. Marek Smatana, farár z Čadce-Kýčerky (v súčastnosti výpomocný duchovný v Rajeckej Lesnej). Nová kaplnka bola posvätená v jubilejnom roku 2000 na sviatok sv. Anny. Jej svätiteľom bol nitrianský pomocný biskup Mons. Marián Chovanec. Na sviatok sv. Anny sa koná púť v nedeľu.

{gallery width=150 height=150}KaplnkaSvAnny{/gallery}

Krížová cesta

{gallery cols=4 rows=2 width=150 height=150}Zastavenia{/gallery}

Kalvária

Kalvária v Rajeckej Lesnej  (Frivald) bola postavená v rokoch 1920-1921 z finančných príspevkov tunajších rodákov žijúcich a pracujúcich v Amerike. Iniciátormi zbierky boli Ján Kolár, Štefan Pápež, Laurin Pastorek a Filip Miko. Zbierkou sa získalo 4000 dolárov. Mená darcov sú umiestnené na mramorovej doske v kostolíku Nanebovstúpenia Pána. Martin Pakoš a Filip Miko sa priamo zúčastnili organizácie a výstavby Kalvárie, ktorú podporoval tunajší farár Július Horvát (pôsobil tu v rokoch 1908-1938).

Obrazy a rámy krížovej cesty boli zhotovené v Mníchove. Obrazy sú zhotovené z kamenistej masy a rámy sú z tvrdého dreva. Kalváriu posvätil 29. mája 1921 nitriansky biskup Dr. Karol Kmeťko a kázeň predniesol páter Irenej, gvardián františkánskeho kláštora v Žiline.  Súčasne s Kalváriou bola postavená aj Lurdská kaplnka. Pri tejto kaplnke pramení čistá voda považovaná za zázračnú je spojena aj s jednou legendou: Istá slepá žobráčka, každoročne navštevovala Kalváriu na Zelený štvrtok. Jednoho času práve na Zelený štvrtok si vodou pretrela svoje slepé oči a volala pri tom Pannu Máriu na pomoc, a zrak sa jej odvtedy vrátil.

Areál Kalvárie sa obnovoval v rokoch 1971-1972, 1990, 1996-1997. Sestra p. dekana Alexandra Klabníka prispela najviac na obnovu Kalvárie v r. 2000 sumou 18 000 dolárov.

Púte s krížovou cestou sa konajú vždy na sviatky Najsv. Trojice, Narodenia Panny Márie, na Veľký piatok a na sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, kedy sa aj v kostolíku Nanebovstúpenia Pána slúži sv. omša.

{gallery cols=4 rows=3  width=150 height=150}Kalvaria{/gallery}

Bazilika Narodenia Panny Márie

 

Bazilika_Rajeck_Lesn_-_farebn_erbZákladný kameň Baziliky Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej bol položený v máji roku 1864, kedy sa chrám začal aj stavať. O dva roky neskôr 27. mája 1866 na sviatok Zoslania Ducha Svätého bol kostol posvätený a pri tejto príležitosti bola prenesená milostivá socha Panny Márie zo starého kostola Kráľovnej Anjelov z prvej polovice 15. storočia do nového kostola.

Jednoloďový neogotický chrám je postavený na pôdoryse obráteného kríža. Hlavné rameno je dlhé 28 metrov, priečne rameno je široké 20 metrov. Chrám je zasvätený Narodeniu Panny Márie. Na hlavnom oltári, ktorý má tri výklenky, stojí v prostrednom socha Panny Márie, ktorú vyhotovil neznámy rezbár okolo roku 1498. Socha je vysoká 145 cm. V bočných výklenkoch sú sochy anjelov. V bočných ramenách kostola je napravo oltár sv. Jozefa a naľavo je oltár sv. Anny. Na strope chrámu sú maľby, ktoré znázorňujú tajomstvá posv. ruženca. Hranolová veža má ihlanovú strechu, vo veži sú štyri zvony a zvonkohra.

Slávnostné vyhlásenie tohto pútnického chrámu za Baziliku minor sa uskutočnilo 7. septembra 2002 za účasti diecézneho biskupa J. Em. Jána Chryzostoma kardinála Korca, Apoštolského nuncia Jozefa Henryka Nowackeho, otca biskupa Mariana Chovanca a množstva kňazov a pútnikov Slovenska.

 


Služby vlastné bazilike

V prejavoch ľudovej  zbožnosti nech sa osobitná pozornosť venuje mariánskej úcte tzv. fatimských sobôt každú prvú sobotu v mesiacoch máj až október.

Pre zvýraznenie puta s rímskou Petrovou katedrou nech sa každý rok v Bazilike narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej slávia osobitným slávnostným spôsobom nasledujúce slávnosti a sviatky:

  • sviatok Katedry sv. Petra (22. február)
  • slávnosť sv. Petra a Pavla, apoštolov (29. jún)
  • výročie voľby najvyššieho Veľkňaza
  • výročie posvätenia baziliky v Rajeckej Lesnej (27. máj)
  • výročie udelenia titulu basilicae minoris (11. marec)
  • sviatok sv. Cyrila a Metoda (5. júl, 14. február - patróni diecézy)
  • výročie biskupskej vysviacky diecézneho biskupa

Privilégiá spojené s titulom baziliky menšej

Veriaci, ktorí nábožne navštívia baziliku minor v Rajeckej Lesnej a majú účasť na nejakom posvätnom obrade, alebo recitujú modlitbu Pána a Vyznanie viery, za obvyklých podmienok (sv. spoveď, prijatie Eucharistie a modlitba na úmysel najvyššieho Veľkňaza) môžu získať odpustky v tieto dni:

  • na výročie posviacky tejto baziliky (27. máj)
  • v deň liturgického slávenia titulu kostola (8. september)
  • na slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla (29. jún)
  • na výročný deň udelenia titulu baziliky (11. marec)
  • raz v roku v deň, ktorý si každý veriaci slobodne vyberie
  • na slávnosť Najsvätejšej Trojice (deň určený ordinárom)

Na základe dekrétu Apoštolskej penitenciárie zo dňa 2. februára 2009 (Prot. N. 205/09/I) o pute duchovného príbuzenstva s pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, veriaci môžu získať úplné odpustky tiež:

  • na sviatok titulárnej Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme (5. august - výročie posviacky)
  • na všetky liturgické slávenia Preblahoslavenej Panny Márie
  • koľkokrát na toto miesto kvôli zbožnej modlitbe ako pútnici prídu.

Správa baziliky

Za baziliku minor v Rajeckej Lesnej zodpovedá jej správca, ktorý je zároveň farárom, resp. administrátorom Farnosti Rajecká Lesná. Do úradu ho menuje diecézny biskup (porov. kan 523 CIC)

Partneri

Kontakty

Milodar pre farnosť alebo pútne miesto
Rajecká Lesná - Frívald

Ak by ste chceli podporiť našu farnosť alebo pútné miesto, 
môžete svoj milodar zaslať na číslo účtu našej farnosti, 
alebo priamo cez QR kód
Pán Boh Vám zaplať! Ďakujeme! 
 
Názov účtu: Rímskokatolícka cirkev Farnosť R. Lesná 
IBAN: SK29 0900 0000 0000 7650 8134
GIBASKBX
Rajecká Lesná
01315  
Žilina, Slovakia
Telefónne číslo:
00 421 910 283 555
Free Joomla templates by Ltheme